21.02.2019

Anasayfa / Ruhsal Bilgi

Sevgi Hayalleri Kurun

Hayal kurma kendimizi tanımanın bir yoludur. Sevgi, saygı, özen adına yaşamdan neler bekliyoruz? Beklediklerimiz gerçekleşseydi yaşama neler katacaktık? İlişkide olduğumuz kişilerin bizi sevmekte, saymakta, özen göstermekte eksik kaldığı yerler nereleridir? Sevgi, saygı, özen ortamında biz de sevgi, saygı, özen adına neler yapacaktık? Bunların cevabını hayallerimizde bulmak olasıdır. Filmler, romanlar, şiirler hayallerimize sonsuz malzeme sağlar. Hele bunlar aşka dairse. Kuşkusuz hayallerimizi büyük ölçüde egomuz biçimlendirir. Yine de egomuzun yaşamdan bekledikleri nelerdir, bunu bilmek; beklentiler yerine geldiğinde ortaya çıkacak olan iyi, nazik, neşeli "ben"i tanımak ilginçtir. Kurduğunuz hayalin sizi götürdüğü noktadaki "siz"in isteklerine, verdiği tepkilere siz bile şaşarsınız. Hatta dersiniz ki, ‘hayret, hiç böyle düşüneceğim aklıma gelmezdi'. Evet, çünkü yaşamadığınız durumlardaki "siz"i tanımıyorsunuz. Bu kendimizi tanımanın birinci safhası olabilir.

 

Sonraki adım ise bu beklentilerin yerindeliği konusudur. Çünkü yaşam, çevremizdeki insanlarla, doğayla kısaca dünya ile bir ilişkiler ağıdır.  Her bağlantının karşı tarafı da beklenti içinde. Onlar da beklentileri yerine gelseydi iyi ve sevecen olacaklardı. Öyleyse sorunun çözümü nedir? Beklenti olmaksızın iyi, doğru, sevecen, cömert, bağışlayıcı, fedakar olabilmek değil mi? Bu ilişkiler ağının bir tarafı olarak bütün bunları biz başlatsaydık? Karşılıksız bir iş egoya zor gelir. Ancak düşünürsek bu iş karşılıksız değildir. Çünkü beklentilerin yerine gelmemesi bizi de iyi ve sevecen olmaktan uzaklaştırıyorsa, bizde de neşe, sevinç adına bir şey bırakmıyorsa ilk kaybeden biziz demektir. Kaldı ki bu durumun aklımızın, zekâmızın gelişimini de önlediğini, bizi adeta duygu ucubesine döndürdüğünü görebilmek gerekir.

 

Çoğu kişi hayal kurmayı küçümser. Asla hayal kurmadığını söyler. Belki kuruyor da saklıyor. Çünkü hayal kurma, pembe hayaller, genç kız hayalleri, delikanlı hayalleri gibi küçümseyici düşünceyle etiketlenmiştir. Hayal kurmanın her türlüsü güzeldir, yararlıdır. Kaldı ki gençlik hayallerini küçümsüyorsanız, siz de kendinize yakışan hayalleri kurun, değil mi? Hayal kurmamak veya kuramamak donup kalmış bir zihni ifade eder ki üzücü bir durumdur.

 

Hayallerimiz zihinsel durumumuzun bir projeksiyonudur. Sevgiye yönelik hayaller bedenimizin üzerinde sağaltıcı etki yaparlar. Bundan yirmi yıl önce kanser olan ve doktorların ancak üç ay yaşar dediği bir arkadaşım, sağlıklı olarak hala yaşıyor. Doktorların mucize kabul ettiği bu iyileşmeyi arkadaşım bir yıl süreyle aralıksız olarak kurduğu hayallere borçlu olduğunu söylüyor. Arkadaşım bir yıl süreyle, önce gemiyle bir dünya turu hayal etmişti. Bütün sevdiği kişilerin katıldığı çok eğlenceli, çok mutlu bir yolculuk. Her limanda başka insanlarla tanışma, dostluklar, alış veriş, ne isterseniz. Fakat bir yıl dolmadan bu yolculuk bitmiş. Bu sebeple arkadaşım ikinci bir hayal dizisi yaratmak zorunda kalmıştı. Bu defa konu dünyamızın sorunlarıydı; savaş olan ülkelerde barışı, açlık olan ülkelerde bolluğun meydana geldiğini, iç karışıklık olan yerlerde herkesin sevgiyle birbirine sarıldığını tasavvur etmiş, ihtiyaç duyulan yerlerde okullar, hastaneler açmış, böylece dünyada sorunu olan tek bir ülke, tek bir kişi bırakmamış, cennet gibi bir dünya yaratmıştı. O, kalbi sevgi dolu bir kişiydi ve hayalleri sevgi üzerineydi; hayallerini gerçekmiş gibi yaşarken içinde duyduğu sevgi ve sevinç onu iyileştirmişti.

 

Yaşamdaki başarımız da hayallerimizin gücüne bağlıdır. Vizyon sahibi olmak, güçlü, uygulanabilir hayalleri olmak demektir. Hayaller, gerçekleştirme gücünü yaratan enerjiler taşır.

 

         Kendimizi hayallerimizde tanıyabilir ve üzerinde düşünerek büyüyebilir, olgunlaşabilir, hastalıklarımızı iyileştirebilir, kendimiz ve başkaları için değişim yaratabiliriz. Haydi cesur olun, sevgi hayalleri kurun, kendinizi tanıyın. Sonra sevgi potansiyelinizi beklentisiz olarak eyleme geçirin.

 

Güney Haştemoğlu

 

(Güncelleme: 11/02/2006)

Anasayfa / Ruhsal Bilgi
Arşivdeki makaleleri aşağıdan ulaşabilirsiniz
HAKKIMIZDA | ZIYARETCI DEFTERI | iLETiŞiM |