21.02.2019

Anasayfa / Ruhsal Bilgi

Karma Nasıl Gerçekleştirilmeli?

Şri Krişna dedi ki: Hakettiğin sadece karma'dır, yoksa karma'nın meyvesi değil. Hiçbir zaman meyvesini almak amacıyla karma eyle­memelisin, ne de karma'dan kaçmayı arzulamamalısın. Bu dünyada, kendini iç dünyasında tesis etmiş biri olarak, Arcuna, nefsani bağlılıklar oluşturmadan, başarıda da başarısızlıkta da itidalini kaybetmeden karma eyle. Çünkü yoga, gönlün kusursuz bir şekilde itidalli olmasıdır.

Karma, bağlılık oluşturmamış karma'ya kıyasla çok aşağı düzey­dedir. Bağlanmama tavrına sığınmaya çalış. Sırf karma'nın meyvele­rine duydukları arzudan dolayı güdülenen kişiler, yaptıklarının sonuç­ları ne olacak diye sürekli olarak kaygılandıkları için perişandırlar.

Ne ki, söz konusu bağlanmama tavrına eren kişinin, hem iyi hem de kötü karma'nın sonuçları için endişelenmesine gerek yoktur. Dolayısıyla, kendini yoga disiplinlerine ada. Yoga, karma eylemedeki beceridir.

Bağlanmama tavrına ermiş olan ve karma'nın meyvelerinden fera­gat eden bilgeler, tekrardoğum çemberinden kurtulurlar ve böylece, bütün kötülüklerin ötesindeki bir bilinç düzeyine erişirler.

Aklın vehimlerden kaynaklanan kargaşayı alt ettiğinde, hem duy­makta hem de duymuş olduğun şeylere karşı manevi bir aldırmazlık haline ereceksin. Fikirler kargaşası seni etkilemediğinde ve aklın tam olarak tek bir noktada odaklandığında, kusursuz yoga haline ereceksin.


Bhagavad Gita'dan, 2/47-53,
Mistik Hind'in Hazineleri. Andrew Harvey. Samsara kitapları, 2003.


(Güncelleme: 01/07/2006)

Anasayfa / Ruhsal Bilgi
Arşivdeki makaleleri aşağıdan ulaşabilirsiniz
HAKKIMIZDA | ZIYARETCI DEFTERI | iLETiŞiM |