21.02.2019

Anasayfa / Ruhsal Bilgi

Her Şey Araçtır

           Yeryüzünde ne varsa hepsi araçtır. İnsanın hayattaki amacı ne olursa olsun o amaç, asıl büyük amaç için bir araçtır. Bu açıdan bakınca iyi kötü yoktur hepsi büyük amacın araçlarıdır. Kötü olmasa neyin iyi olduğunu bilemeyiz. Bir insan, insanlık hayrına çok büyük işler yapsa da asıl amaç, dünyaya geliş sebebimiz olarak açıkladığımız, sevgiye ulaşmaktır.

 

           Sevgiye ulaşamamış kişiler bütün iyi işlerine rağmen değişim gösteremedikleri için aynı vernal devrede dünya deneyimini tekrarlamak zorundadırlar. Yeryüzünde insanın  yarattığı tüm güzel işler, eserler ruhsal sistemlerin yardımıyla gerçekleşir. Amaç yine sevgi ve ruhsal yükseliştir.

 

           Büyük besteciler çoğu kere ruhsal sistemden yüksek enerjilerin, besteler halinde ilham olarak kendilerine nasıl aktığını fark ederler. Tüm enerjiler gibi müzik de gönlü açık kişiyi yükseltir, gönlü kapalı olanı ise daha alt egosal seviyelere indirir.

 

           Bilim insanı, sanatçı vs olmak güzeldir de amaç anlaşılmayınca kişi sebeplere takılır aynı çemberde döner durur. Mevlana’nın Mesnevisindeki bir öyküde olduğu gibi, kişi gerçeği görünce “ yazıklar olsun, ömrümü müziğin makamları ve usulleri arasında ömrümü harcamışım” der.

 

           Bizi değiştirecek araç, değiştiğimiz zaman artık fonksiyonunu kaybeder, ulaştığımız noktada artık ne dünya ilmi vardır ne de müziği. Fizik ötesine geçtiğimizde bu bilgilerin bir geçerliliği yoktur. Oraya sadece sevgiyle yükselen şuurumuzla gideriz.

 

           Bilim, sanat, meslekler kısaca hangi konu üzerinde çalışıyorsak o konu kadar doğrudan çalışma da bir araçtır. Çünkü gerçek çalışma bizi an’da tutar. Bir sanat eserini gerçekten izliyorsak, bir bilimsel çalışmanın sonuçlarını gerçekten okuyorsak yine an’dayız demektir. Nasıl kalbimiz bedenimizin ayrılmaz bir parçası ise, kalbimiz bedenimizi etkiliyor ve bedenimizden de etkileniyorsa, insan da öyle yeryüzünün bir parçası belki de kalbidir.

 

           İnsan bu sorumluluk içinde davranmak, yaşamak, sevgi yönünde değişim geçirmek zorundadır. Bu değişim, yeryüzünde her ne varsa, hepsini enerji olarak yukarıya çekecektir. O zaman, bildiğimiz ses, renk başka bir ses, renk olacak, bilim adına sanat adına ne varsa hepsi değişecektir. İnsan bu değişimin öncüsü ve sorumlusudur. Bütün bu nedenlerle, sorumluluğu yerine getirmenin tek koşulu, O BÜYÜK SEVGİYE dönüşmenin dışında kalan her şey ikinci planda bırakabilmektir.

 

Ayşe Turhan – 18.04.2008 *dostsite.net*

Anasayfa / Ruhsal Bilgi
Arşivdeki makaleleri aşağıdan ulaşabilirsiniz
HAKKIMIZDA | ZIYARETCI DEFTERI | iLETiŞiM |