21.02.2019

Anasayfa / Ruhsal Bilgi

Karma ve Özgür İrade

Duygu, düşünce ve hareketlerimizin dolaylı ya da dolaysız olarak yaşamımızı etkilediği bir gerçektir. Bunu sevk ve idare eden Karma yasasıdır. Metafiziksel olarak zaman ve mekan içinde sebep sonuçtan ayrıldığı zaman karma oluşuyor. Sebep ve sonucun birleşmesiyle de karma ortadan kalkıyor. Böylece ektiğimizin biçilmesiyle hasıl olan etki dengelenmiş oluyor.

 

Karma, ruhumuzun dünya eğitiminde kullandığı araçlardandır. Şans olarak adlandırdığımız olaylar ve fırsatlar da pozitif bir karmanın tezahürü olduğu gibi tersi de aynı yasanın etkisidir. Hata ve yanlışlarda bulunup onlardan bir sonuç çıkartabilmek, bir üst boyuta çıkabilmenin sebebini teşkil etmektedir.

 

Ruhsal bilgilere göre, doğru ya da yanlış diye bir kavram yoktur. Yalnızca evrimimiz için yaşanılması, anlaşılması ve kazanılması gerekenler vardır. Seçim yapabilmek ve deneyimlerimizle sonuçlara ulaşmak durumundayız. Tanrı'nın bizlere en büyük armağanı, özgürlük bahşederek kazanmamıza fırsat vermesidir. Her vesileyle birbirimiz ve maddî ortamlarımızın bizdeki anlamına kalben eğilip seçimlerimizin sonuçlarına göz atalım. Elbet bunlardan çıkacak sonuçlar, yaşamamız gerekeni bize apaçık gösterecektir.

 

Ruhlar enkarne olmadan, bir önceki yaşamlarındaki enerji dengesizliklerini incelerler. Enkarne olacakları durumdaki uygunluğu temin için plan içindedirler. Amaç; bilinci yükseltmek ve ahenkli bir yaşamın başarısını temindir. Yeni yaşamın yer ve zamanını, astrolojik konumunu, ruhsal rehber sistemimizi, aile fertlerinin özellik ve kimliklerini, temasta olacağımız çevre şartlarını hep biz saptıyoruz. İstisnalar dışında da yaşamımız bu plan üzerine oturtuluyor. Yaşamımızın değişmesi gereken taraflarına ait yetenek ve şartları belirleyen ince planlarımızın, olay ve zamanlamaları tespit ediliyor.

 

Bir önceki yaşamda tamamlanamayan ve ruhumuza yük olan yaşamın sona ermesi için, gereken yeni uygun şartlar oluşunca da enkarnemiz gerçekleşiyor. Bu yolculuk sırasında amacımızı unutmamalıyız. Ruhlar ışığa döndüğünde, çirkin lekeler gibi yaşamlarındaki tüm kusurları da, göksel bedenlerinde barındırırlar. Bunları silmek için, kefaret ödemeleri ve dünyaya geri gelmeleri gerekir. Ama saf ve güçlü kişiler, doğrudan Büyük Parlak aydınlığına kavuşmaktadırlar.

 

(Güncelleme: 28/12/2005)

Anasayfa / Ruhsal Bilgi
Arşivdeki makaleleri aşağıdan ulaşabilirsiniz
HAKKIMIZDA | ZIYARETCI DEFTERI | iLETiŞiM |